Мъжкият футболен отбор на САЩ сложи край на 24-годишното чакане, за да стигне до QF на Олимпиадата. Франция ще се срещне с Аржентина
AP News | 2024-10-12 | 22:24:07

СЕНТ ЕТИЕН, Франция (AP) — Под скандиране на „САЩ.“ Мъжете на Америка сложиха край на 24-годишното чакане за достигане до четвъртфиналите на олимпийския турнир по футбол, като победиха Гвинея с 3-0 във вторник.

Победата в Сент Етиен доведе до достигане на САЩ до фазата на елиминациите на Игрите за за първи път от Сидни 2000 г. и ще играе с Мароко в Париж в петък.

„В момента изживявам този момент и ще анализираме какво означава това, след като приключим с него“, треньорът на САЩ Марко Митрович каза.

Два гола на Кевин Паредес и брилянтен пряк свободен удар на Джордже Михайлович осигуриха победата, която означаваше, че САЩ напреднаха на второ място след победителя от група А Франция, която победи Нова Зеландия с 3-0.

Американците — които играят на Олимпиадата за първи път от Пекин 2008 г. — отговориха впечатляващо на първата си загуба с 0:3 от Франция, като спечелиха последователни мачове срещу Нова Зеландия и Гвинея.

Следващият е отбор на Мароко, който завърши на върха в група B и победи Аржентина по пътя.

„Всъщност гледах първия мач срещу Аржентина“, каза Митрович. „Бях в стаята си, нашият мач беше в 21:00, техният беше в 15:00. Всъщност мисля, че те са много, много добър отбор.“

Победа срещу Мароко би накарала САЩ да подражават на представянето си в Сидни, когато стигнаха до полуфиналите.

„Дойдохме тук, за да бъдем това, което сме, и мисля, че го направихме отново днес и просто имаме да се възстановим и да отидем в следващия мач“, каза Митрович.

Михайлович, който удари гредата, когато резултатът все още беше нулев в мача срещу Франция, вкара криволичещ свободен удар от границата на наказателното поле за даде преднина на САЩ в 14-та минута.

Паредес вкара първия си в 31-ата и засили още един в 75-ата.

Франция срещу Аржентина

Ще бъде повторение на финала на Световното първенство, когато Франция се срещне Аржентина на четвъртфиналите в Бордо в петък.

Аржентина спечели това епично състезание с дузпи след равенство 3-3 в Катар през 2022 г. и съперничеството между нациите може да бъде засилено от расистки скандирания, отправени от играчите на Аржентина, след като спечели Копа Америка този месец.

„Няма да говоря за това“, каза треньорът на Франция Тиери Анри във вторник. „Току-що се класирахме. Ще играем една игра. Главата ми все още е в тази игра.“

Франция запази рекорда си от 100% на турнира с победа над Нова Зеландия в Марсилия чрез голове на Жан-Филип Матета, Дезире Дуе и Арно Калимуендо.

Тиаго Алмада вкара брилянтно соло при победата на Аржентина с 2-0 над Украйна — осигурявайки поредни победи след шокиращата първа загуба от Мароко. Клаудио Ечевери подпечата победата, но това не беше достатъчно, за да продължи напред в група B.

Мароко зае първото място, след като победи Ирак с 3-0 в Ница.

Мароко и Аржентина бяха наравно по точки и имаше идентична голова разлика и отбелязани голове. Това означаваше, че Мароко зае първо място благодарение на победата си с 2-1 над Аржентина в началото на турнира.

Палестински протест

Играта беше спряна за кратко през второто полувреме в Ница, след като мъж, държащ палестинско знаме, нахлу на терена. Той беше бързо отстранен от полицията. Няколко десетки полицаи за борба с безредиците бяха разположени покрай полето, за да предотвратят нови инциденти.

На „Парк де Пренс“ в Париж, където Израел игра срещу Япония, феновете държаха транспарант с надпис „Олимпиада за геноцид“.

Египет изуми Испания

Ибрахим Адел отбеляза чифт голове и Египет напредна на върха в групата си, като победи Испания с 2-1.

Испания вече беше стигнала до елиминациите и се състезаваше за първо място в група C, но вместо това беше надскочена след поражението в Бордо.

Доминиканската република игра при равенство 1-1 с Узбекистан, който вече беше елиминиран.

Второто място за Испания означава, че има четвъртфинален мач срещу Япония, която запази рекорда си от 100% в група D, когато Мао Хосоя отбеляза в добавеното време, за да победи Израел с 1-0.

Египет играе срещу Парагвай, който завърши на второ място в група D, след като голът на Марсело Фернандес осигури победа с 1-0 над Мали.